Witaj na stronie Jinja-Temple.pl!
Zaloguj się, bądź zarejestruj, by w pełni korzystać z zasobów naszego portalu!

Strona Główna · Forum · Ekipa Dzisiaj jest: Sobota, Listopad 25, 2017
Zobacz Temat
Jinja Temple | INNE | Offtopic
Autor Podej?cie do ?ycia - realista vs idealista
Asmena
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 13:19
hawk napisał/a:
mnie urzekł fakt, że mozna być jednocześnie realistą i idealistą, gdyż są to pojęcia stojące ze sobą w sprzeczności^^
i sposób, w jaki kolega Skasio się przedstawił, był zacny, bowiem hmm znam kilka osób pasujących również do tego opisu i każda z nich jest szalenie sympatyczna^^

Yoshimori napisał/a:
hawk napisał/a:
mnie urzekł fakt, że mozna być jednocześnie realistą i idealistą, gdyż są to pojęcia stojące ze sobą w sprzeczności^^

Rzeczywiście walnąłem faila pisząc, że jestem realistą i idealistą xD. Miałem jednak na myśli to, że patrze na świat trzeźwo, mam pewne poglądy na dany temat i nie daję się łatwo otumanić mediom (realista), w życiu staram się postępować według własnego systemu wartości i w miarę możliwości pomagać innym, np. nie wyobrażam sobie by stać bezczynnie i patrzeć jak kogoś biją na moich oczach, często także lubię zamknąć się w swoim świecie i rozmyślać (stąd idealista ;p). Być może użyłem tych słów pochopnie, nie znając ich dokładnej, słownikowej definicji, ewentualnie jestem człowiekiem sprzecznym wewnętrznie xD, ale chciałem ująć swoją osobowość w kilku słowach, może są inne lepsze określenia, jednak nie przychodziły mi na myśl, a polonista ze mnie jak widać żaden ;p.

hawk napisał/a:
spoko oko, nie przejmuj sie, nikt nie jest idealny^^ no i rozumiem, ze chciales skrotowo, acz tresciwie;] enylej ujelabym to tak, ze po prostu masz jakies stale hmm wartosci w zyciu i zasady moralne, ktorych sie trzymasz^^ tez kalekie, ale chyba lepiej niz idealizm pasuje ;p
ha! a ja wiem gdzie znajduje sie miejscowosc ^_YondaimE_ - xd jesli dobrze kojarze ciapągiem tam przejezdzalam^^

Asmena napisał/a:
Moim zdaniem można być realistą i idealistą w jednym...
Na pewne sprawy można patrzeć jako realista, na drugie- idealista. Toż to nawet takie rzadkie nie jest!

hawk napisał/a:
Asmena-np?
moze masz racje, dla mnie te dwa stanowiska sie wykluczaja, poniewaz albo jest sie jednym, albo drugim, a nie wybiera np 'o, w tej sprawie to jednak jestem idealista, bo w zasadzie wierze, ze tak naprawde kazdy czlowiek jest dobry' a z drugiej strony powie' badz realista, jesli chcesz przejsc przez park o tej porze, pewne jest ze ktos Cie napadnie'
Wg mnie to hipokryzja, ale moge sie myslic

Asmena napisał/a:
Hmmm... Myślałam raczej w innych kategoriach. Ty podałaś dwa stanowiska odnośnie jednej sprawy- ludzi. A mi chodzi o różne sprawy

Np.- ktoś się uczy, długimi godzinami przygotowuje się do matury. Jest realistą, bo myśli o swojej przyszłości. Wie, że aby mieć dobrą pracę- potrzebuje dobrego wykształcenia. To jest podejście realisty...
... które niekoniecznie pasuje do sytuacji, gdy ta sama osoba się zakocha Może przecież kochać w idealistyczny sposób- może po prostu idealizuje swoją wybrankę? To jest podejście idealisty, który w tej konkretnej sprawie pozbywa się swojego realizmu, bo nie widzi, że jego wybranka żyje w innym świecie i w ogóle do siebie nie pasują.

Rozumiesz? Dwa podejścia jednego człowieka, ale do rożnych spraw
Stąd stwierdzenie, że można być i idealistą, i realistą

hawk napisał/a:
mhm^^ zakochanie, powiadaasz...
z tego co na psychologii mielismy o milosci, to jej nie nalezy w ogole brac pod uwage w kategoriach idealizmu/racjonalizmu, poniewaz jest to zgola, ze tak powiem, inna sfera, realizm i idealizm- to podejscie do zycia idealista to ktos, kto w zyciu kieruje sie wznioslymi celami, patrzy przez pryzmat swoich idealow, nie probujac ich weryfikowac z rzeczywistoscia. W tym rozumieniu, idealista przez caly okres trwania zwiazku/zakochania gloryfikowalby obiekt swoich westchnien, niezaleznie od okolicznosci i tego sposobu myslenia by nie zmienil.
Psychologia milosc dzieli na etapy i wlasnie poczatkowy, zauroczenie wymaga nie dostrzegania wad drugiej osoby, tzw idealizowania jej, ale jest to tylko etapowy proces, nie podejscie do zycia, jakim jest ogolnie idealizm

Wszystko jest okej, ale jeżeli chcecie podyskutować to nie w tym temacie xD. Jak sama nazwa brzmi " Parę słów o sobie"- należy się przedstawić ;P. Jeżeli znowu powiedziałam coś nie tak, to przepraszam, ale jest to tzw. SPAM. ;]

-.- zapomnialam sie, masz racje nagisa xd to byl ost post nie na temat ;p

Hmmm... Hawk- ja filozofii się nie uczyłam, więc nie jestem AŻ TAK wdrożona w temat

Masz rację, miłość to trochę głupi przykład. Nio, ale każdy inny będzie działał na tej samej zasadzie- w pewnych sprawach można trzymać postawę realistyczną, w innych- idealistyczną.
Edytowane przez Asmena dnia 11-11-2009 13:20
9723380 Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Podej?cie do ?ycia - realista vs idealista
Yoshimori
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 13:32
What have I done? xD

W sumie ciekawa sprawa, że przez dwa słowa napisane w moim opisie rozpętała się tak poważna dyskusja ^^. Jednak każda dyskusja jest dobra, bo pozwala spojrzeć na sprawę z perspektywy innej osoby. Ja w sumie większość "mądrzejszych słów" rozumiem nie z perspektywy ich genezy w czasach, w których powstały, ale odbieram je bardziej w sposób współczesny dostosowując je do dzisiejszych realiów, co może być błędem bo każdy może je inaczej wtedy interpretować zmieniając ich znaczenie .

5679292 Wyślij Prywatną Wiadomość
hawk
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 14:30
hmhm, w sumie biorac pod uwage to, co ^Yoshimori napisal
Ja w sumie większość "mądrzejszych słów" rozumiem nie z perspektywy ich genezy w czasach, w których powstały, ale odbieram je bardziej w sposób współczesny dostosowując je do dzisiejszych realiów,

to w takim wypadku sie moge zgodziec z Twoim podejsciem Asmena bo hmmm podchodze do tego wlasnie przez grunt filozoficzny i twardo utartych regul mowiacych, czym jest idealizm, a czym racjonalizm. Ale rozwazajac wspolczesne znaczenie tych slow, to fakt faktem chyba mozna byc i idealista i zarazem realista ;]

To kim jestes czyni Cie pewnym tego, co musisz zrobic
1565166 Wyślij Prywatną Wiadomość
Asmena
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 15:12
Podaj w takim razie prawidłowe definicje tych pojęć
Skasio
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 15:35
Idealista - człowiek żyjący dla i w myśl swoich ustalonych ideałów, nie zwraca uwagi na opinię i zdanie otoczenia. Ma swoje przekonania, w które szczerze wierzy i którym jest wierny.
Realista - widzi świat takim, jaki jest naprawdę. Nie koloryzuje go ani nie unika nieodpowiadających mu aspektów. Świat jaki jest, każdy widzi - i basta.

[size=8](Definicje by me)[/size]

Z technicznego punktu widzenia te dwa poglądy się wykluczają. Mówienie, że jest się idealistą i realistą jednocześnie to hipokryzja.
Idealista widzi rzeczywistość przez pryzmat swoich przekonań, zawsze zachowuje się w taki sposób, by za wszelką cenę pozostać im wiernym. Realista - w moim przekonaniu - wie, że trzeba umieć się dostosować, by przetrwać.

Głupi, ale dobry przykład - jesteś kibicem Piżdziaw Zdrój. W nocy, w ciemnej uliczce spotykasz bandę napakowanych kiboli. Po szalikach poznajesz, że kibicują Barbakju Osocze - drużynie, z którą od lat się szczerze nienawidzicie. Podchodzą i pytają, za kim jesteś.
Idealista powie, że za Piździawami Zdrój. Dostanie po buzi. Wiedział o tym od samego początku, ale nie mógłby okłamać siebie i własnej drużyny.
Realista skłamie, że jest za Barbakju i pójdzie w swoją stronę, bez żadnych obrażeń cielesnych.

Mówienie, że jest się jednocześnie realistą i idealistą to tak, jakby określać się białym murzynem.

Bycie realistą/idealistą to sposób myślenia, styl życia. Nie można nim być raz na jakiś czas albo tylko w pewnych sprawach. Jeżeli tak robisz, określanie się jako realista/idealista jest jak nazywanie się rolnikiem, bo raz do roku, w wakacje, pomagasz na wsi zaorać pole.

Zgodzę się za to, i sam według tego żyję, że do pewnych aspektów można podchodzić jak realista, a do pewnych jak idealista. Nie określam się całkowicie za żadną z tych filozofii, dlatego nigdy nie nazwę się realistą/idealistą.

img31.imageshack.us/img31/7678/displayphpf.png
5170158 Wyślij Prywatną Wiadomość
hawk
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 15:53
nie powiedzialabym, ze sa tak do konca prawidlowe, podam te definicje, ktore znam i na ktorych wlasnie opieralam swoje stanowisko, abstrahując od filozoficznego znaczenia idealizmu, gdzie idealistami nazywana osoby, które za Platonem negowały istnienie swiata zewnetrzengo, realnego, wierzac, ze tak naprawde byty umieszczone są poza granica ludzkiego poznania, bowiem ludzkie poznanie ogranicza się do odbitych w krzywym zwierciadle idei, czyli nigdy nie będzie nam dane samo w sobie poznanie jakichs przedmiotow, a jedynie nasze wyobrażenie o nich, poglad ten ewoluowal i w sumie termin idealizmu po raz pierwszy uzyty zostal przez Leibniza, ogolnie można rozróżnić kilka odmian idealizmu, wprowadzonych po kolei przez poszczególnych filozofow, jak np. idealizm immanentny (Berkeley. Hume) idealizm transcendentalny (kant) aż do idealizmu estetycznego bądź etycznego, które stoją w opozycji do realizmu, są swego rodzaju synonimami.
Ale wracając do tematu, bo dałam się znowu ponieść xd współcześnie przez pojecie idealisty rozumiem właśnie kogoś, kto ma w swoim umysle jakies wyobrażenie (najczęściej błedne, zbyt optymistyczne) swiata rzeczywistego, nie opierając go i nie konfrontując z rzeczywistością, idealista to ktos, kto w swoim postępowaniu kieruje się jakimis wzniosłymi, podniosłymi celami, ktos wierzacy w wyższe wartości i zachowujący je, niezależnie od sytuacji jakie go w zyciu spotkaly.
Realista natomiast (będę dzielna, powstrzymam się od podania filozoficznych korzenie xd) to moim zdaniem osoba, która swój sąd o świecie opiera o realne fakty, osoba, która nie marzy, a planuje, ponieważ zna realia, prawa oraz motory rządzące światem. Swoje opinie i przemyślenia ugruntowuje na podstawie zaobserwowanych mechanizmów bądź po prostu faktów.
Dlatego tez moim skromnym zdaniem nie można być i idealista i realista, a co najwyżej (jak było w przypadku empiryków) przyjąc pewien idealizm, ale na bardzo płytkim poziomie, w sensie hmm posiadania pewnego wzorca swojego swiata, jakichs ideałów, chociaż tego idealizmem bym nie nazwala;]

Idealista - człowiek żyjący dla i w myśl swoich ustalonych ideałów, nie zwraca uwagi na opinię i zdanie otoczenia. Ma swoje przekonania, w które szczerze wierzy i którym jest wierny.
Realista - widzi świat takim, jaki jest naprawdę. Nie koloryzuje go ani nie unika nieodpowiadających mu aspektów. Świat jaki jest, każdy widzi - i basta.

(Definicje by me)

Z technicznego punktu widzenia te dwa poglądy się wykluczają. Mówienie, że jest się idealistą i realistą jednocześnie to hipokryzja.
Idealista widzi rzeczywistość przez pryzmat swoich przekonań, zawsze zachowuje się w taki sposób, by za wszelką cenę pozostać im wiernym. Realista - w moim przekonaniu - wie, że trzeba umieć się dostosować, by przetrwać.

Głupi, ale dobry przykład - jesteś kibicem Piżdziaw Zdrój. W nocy, w ciemnej uliczce spotykasz bandę napakowanych kiboli. Po szalikach poznajesz, że kibicują Barbakju Osocze - drużynie, z którą od lat się szczerze nienawidzicie. Podchodzą i pytają, za kim jesteś.
Idealista powie, że za Piździawami Zdrój. Dostanie po buzi. Wiedział o tym od samego początku, ale nie mógłby okłamać siebie i własnej drużyny.
Realista skłamie, że jest za Barbakju i pójdzie w swoją stronę, bez żadnych obrażeń cielesnych.

Mówienie, że jest się jednocześnie realistą i idealistą to tak, jakby określać się białym murzynem.

Bycie realistą/idealistą to sposób myślenia, styl życia. Nie można nim być raz na jakiś czas albo tylko w pewnych sprawach. Jeżeli tak robisz, określanie się jako realista/idealista jest jak nazywanie się rolnikiem, bo raz do roku, w wakacje, pomagasz na wsi zaorać pole.

Zgodzę się za to, i sam według tego żyję, że do pewnych aspektów można podchodzić jak realista, a do pewnych jak idealista. Nie określam się całkowicie za żadną z tych filozofii, dlatego nigdy nie nazwę się realistą/idealistą.

Dokladnie o to samo mi chodzilo xd

Edytowane przez hawk dnia 11-11-2009 15:55
Asmena
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 16:35
Patrząc na to z tego prawidłowego, filozoficznego punktu widzenia, przyznaję Wam rację.

Aczkolwiek nadal obstaję przy swoim, jeśli chodzi o współczesne rozumienie tych słów. Nie można nazwać kogoś hipokrytą tylko dlatego, że na pewne sprawy patrzy tak, a na inne- inaczej. Ja siebie i swojej filozofii nie określam, gdyż jest to zbyt trudne i zbyt subiektywne, natomiast nie uznaję za hipokrytę kogoś, kto szczerze wierzy w dobro ludzi, a nie przejdzie nocą przez park

Generalnie większość z jakichkolwiek filozofii możemy łatwo obalić poprzez pewne emocje. Stoik kiedyś po prostu nie wytrzyma. Znam dobry przykład- mój przyjaciel. Przez wiele lat go szczerze podziwiałam, bo dla mnie jego stoicyzm byłby zaiste wybawieniem. No ale w końcu życie go przerosło. Teraz znów wrócił do swojego stoicyzmu, ale był moment, kiedy "stoik" to było ostatnie określenie, jakim bym go wtedy obdarzyła.

I wg mnie nie jest hipokrytą, nawet, jeśli stało się to, co się stało
hawk
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 17:04
hmm i dlatego wlasnie wprowadza sie rozroznienie na podejscie do niektorych spraw idealistyczne badz realistyczne, a bycie realista i idealista;] bo to mimo wszystko sa dwie rozne sprawy
i masz Asmena racje, ze roznie sie ludzkie losy tocza i z rozymi rzeczami czlowiek musi sie zmierzyc, dlatego wlasnie raczej nalezy unikac takich twardych deklaracji co do swojego stanowiska, tak mi sie wydaje. A jesli o stoicyzm chodzi to jego znaczenie w tyh czasach tez zostalo wypaczone, wiec nie wiem czy odwolujesz sie do szkoly filozoficznej i jej zalozen, czy hmm takiego pseudo-stoicyzmu, ktory jest za owo stanowisko brany. Poza tym rowniez wielu filozofow 'zaliczylo' kryzysy swoich pogladow i czasami zupelnie zmieniali stanowisko, zwlaszcza filozofowie wspolczesni;]

Asmena
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 18:12
Wg tego:
http://pl.wikiped...i/Stoicyzm
to owszem, stoik z krwi i kości
hawk
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 18:28
to musi byc niesamowity czlowiek w takim razie

Asmena
Użytkownik

Dodane dnia 11-11-2009 19:29
No w końcu jest moim najlepszym przyjacielem Ja sobie byle kogo na przyjaciół nie wybieram xD...

Żartuję, owszem, jest niesamowity I wspaniały
hawk
Użytkownik

Dodane dnia 12-11-2009 19:22
to jedynie pogratulowac[;

Skocz do Forum:
©Jinja-Temple 2008-2016 - Kopiowanie treści, materiałów bądź innych elementów zamieszonych na stronie bez zgody ich autora jest zabronione!

Polityka Prywatności